Sr.no | Details of Competition (Technical, Non-Technical, Zonal,State,National) | Organized by Institute/ Organization | Student Name | Rank/Prize |
1. | Go- Cart Event | Rajarambapu Institute Of Technology | Devraj Deepak Pawar | Championship |
2. | Draw – IT AutoCAD | Rajarambapu Institute Of Technology | Ankita Anil PAtil | Certification |
3. | Idea Presentation INFOTSAV | Rajarambapu Institute Of Technology | Abhishek Pujari | Certification |
4. | Photography | Rajarambapu Institute Of Technology | Ankita Anil PAtil | Certification |
5. | Draw – IT AutoCAD | Rajarambapu Institute Of Technology | Sanika Manik Patil | Certification |
6. | Draw – IT AutoCAD | Rajarambapu Institute Of Technology | Pranali Pratap Patil | Certification |
7. | Technical | Young Coomunity pvt.ltd ,Agra | Shruti Rajaram Shendge | Fast starter |
8. | Technical | Young Coomunity pvt.ltd ,Agra | Shruti Rajaram Shendge | Best Decision Maker |
9. | Technosphere | Rajarambapu Institute Of Technology | Shweta Anaadrao Jagtap | Certification |
10. | Energy Swaraj Foundation | AICTE - RIT | Shweta Anaadrao Jagtap | Certification |
11. | Infotsav K2024 | Rajarambapu Institute Of Technology | Mansi Patil | Runner Up |
12. | EEDP | Rajarambapu Institute Of Technology | Harshvardhini Vhatkar | 2nd prize |
13. | Embedded C and ArduinoPlatform | Rajarambapu Institute Of Technology | Yash Rohidas Tatode | Certification |
14. | Embedded C and ArduinoPlatform | Rajarambapu Institute Of Technology | Dhanraj Pardeshi | Certification |
15. | Embedded C and ArduinoPlatform | Rajarambapu Institute Of Technology | Sudesh Pujari | Certification |
16. | IOT and Cloud Computing Workshop | Rajarambapu Institute Of Technology | Yash Rohidas Tatode | Certification |
17. | Card Master | Rajarambapu Institute Of Technology | Atharv Mudse | 2nd prize |
18. | Draw – IT AutoCAD | Rajarambapu Institute Of Technology | Vivek gaikwad | Certification |
19. | Draw it, Business Planning | Rajarambapu Institute Of Technology | Shradhha Anil Bauchakar | Certification |
20. | Draw it, Business Planning | Rajarambapu Institute Of Technology | Neha Pramod Pawar | Certification |
21. | Draw it, Business Planning | Rajarambapu Institute Of Technology | Meharin Momin | Certification |
22. | Draw it, Business Planning | Rajarambapu Institute Of Technology | Madhura Vijaykumar Sutar | Certification |
23. | Draw it, Business Planning | Rajarambapu Institute Of Technology | Pratiksha Palve | Certification |
24. | Draw it, Business Planning | Rajarambapu Institute Of Technology | Rina Jadhav | Certification |
25. | Draw it, Business Planning | Rajarambapu Institute Of Technology | Shridhar Patil | Certification |
26. | Draw it, Business Planning | Rajarambapu Institute Of Technology | Shreyash Malgaundi | Certification |
27. | Draw it, Business Planning | Rajarambapu Institute Of Technology | Shreyash Malgaundi | Certification |
28. | Draw it, Business Planning | Rajarambapu Institute Of Technology | Prajay Shinde | Certification |
29. | Draw it, Business Planning, Hackathon, AI Workshop (NXT WAVE) | Rajarambapu Institute Of Technology | Vaishnavi Vijay Pawar | Certification |
30. | Hackathon, Benglore workshop Chandrayan 3 Quiz | Rajarambapu Institute Of Technology | Tanishka Navale | Certification |
31. | Hackathon, Hire Me, AI Workshop (NXT WALB) | Rajarambapu Institute Of Technology | Sidhhi Patil | Certification |
32. | Hackathon, Cambrian Labs, Chandrayan, ROBO AI | Rajarambapu Institute Of Technology | Vikas Dange | Certification |
33. | Let us C | Rajarambapu Institute Of Technology | Talha Momin | Certification |
34. | LUDO, Ruddes | Rajarambapu Institute Of Technology | Rina Jadhav | Certification |
35. | LUDO, Ruddes | Rajarambapu Institute Of Technology | Ptaksha Palve | Certification |
36. | LUDO, Ruddes | Rajarambapu Institute Of Technology | Neha Pawar | Certification |
37. | LUDO, Ruddes | Rajarambapu Institute Of Technology | Sidhhi Patil | Certification |
38. | Treasure hunt | Rajarambapu Institute Of Technology | Shridhar Patil | Certification |
39. | Treasure hunt | Rajarambapu Institute Of Technology | Talha Momin | Certification |
40. | Soccer Bulls, Treasure Hunt, Rocketry | Rajarambapu Institute Of Technology | Prajay Shinde | Certification |
41. | BGMI CIVIL | Rajarambapu Institute Of Technology | Jayesh Chavan | Certification |
42. | TUG of War, IPL Auction, Rodies, BOX Cricket | Rajarambapu Institute Of Technology | Aditya Jamdade | Certification |
43. | Go- kart Design Challenge | ISNEE | Sus Pranjali Jayesh | AIR 1 |
44. | CAD Maker | Rajarambapu Institute Of Technology | Vaishnavi Yadav | Certification |
45. | CAD Maker | Rajarambapu Institute Of Technology | Swarup Mane | Certification |
46. | Let us C | Rajarambapu Institute Of Technology | Ajinkya Shelke | Certification |
47. | Let us C | Rajarambapu Institute Of Technology | Atharavaraj Mali | Certification |
48. | Rocketry Workshop | Cambridge Institute of Technology | Pratiksha Upadhye | Certification |
49. | Brain brust | Rajarambapu Institute Of Technology | Shriram Pawal | Certification |
50. | Brain brust | Rajarambapu Institute Of Technology | Abhay Patil | Certification |
51. | MINeD Hackathon | Nirma University (Online) | shriraj Mane | Certification |
52. | Workshop | Rajarambapu Institute Of Technology | shriraj Mane | Certification |
53. | IPL Aucation | Rajarambapu Institute Of Technology | Ajinkya Shelke | Runner Up |
54. | IPL Aucation | Rajarambapu Institute Of Technology | Atharavaraj Mali | Runner Up |
55. | IPL Aucation | Rajarambapu Institute Of Technology | Tanishq Sawakhande | Certification |
56. | Box Cricket | KARAD | OM UGALE | 1st prize |
57. | Box Cricket | KARAD | Amit Patil | 1st prize |
58. | Box Cricket | KARAD | Yash Kale | 1st prize |
59. | Box Cricket | KARAD | Aditya Jadhav | 1st prize |
60. | Box Cricket | KARAD | Shrikant Misal | 1st prize |
61. | Box Cricket | KARAD | Shriram Pawal | 1st prize |
62. | Box Cricket | KARAD | Aayush Dhotre | 1st prize |
63. | Box Cricket | KARAD | Sanket Patil | 1st prize |
64. | Box Cricket | KARAD | Ajikye Pargaokar | 1st prize |
65. | Box Cricket | KARAD | Soham Kumbhar | 1st prize |
66. | Box Cricket | Rajarambapu Institute Of Technology | OM UGALE | 3rd prize |
67. | Box Cricket | Rajarambapu Institute Of Technology | Yash Kale | 3rd prize |
68. | IPL | Rajarambapu Institute Of Technology | OM UGALE | 1st prize |
69. | IPL | Rajarambapu Institute Of Technology | Yash Kale | 1st prize |
70. | DODGE Ball | Rajarambapu Institute Of Technology | Amit Patil | 3rd prize |
71. | DODGE Ball | Rajarambapu Institute Of Technology | OM UGALE | 3rd prize |
72. | DODGE Ball | Rajarambapu Institute Of Technology | Manish Awati | 3rd prize |
73. | DODGE Ball | Rajarambapu Institute Of Technology | Paras Kumbhar | 3rd prize |
74. | DODGE Ball | Rajarambapu Institute Of Technology | Sanket Patil | 3rd prize |
75. | DODGE Ball | Rajarambapu Institute Of Technology | Aditya Jadhav | 3rd prize |
76. | Carme | Rajarambapu Institute Of Technology | Tanmay Dhotre | Certification |
77. | Carme | Rajarambapu Institute Of Technology | Tanmay Dhotre | Certification |
78. | DRAMA | Rajarambapu Institute Of Technology | Laximikant Kathale | Certification |
79. | BOX FOOTBALL | Rajarambapu Institute Of Technology | Swarup Mane | Certification |
80. | Ludo King | Rajarambapu Institute Of Technology | Sonali Yamgar | 1st prize |
81. | Ludo King | Rajarambapu Institute Of Technology | Purva Kabade | Certification |
82. | Ludo King | Rajarambapu Institute Of Technology | Purva Kabade | Certification |
83. | Ludo King | Rajarambapu Institute Of Technology | Niharika Gokave | Certification |
84. | Ludo King | Rajarambapu Institute Of Technology | Arundhati Patil | Certification |
85. | IPL Aucation | Rajarambapu Institute Of Technology | shriraj Mane | Certification |
86. | Ideal Presentation | Rajarambapu Institute Of Technology | Bhaskar Mane | Certification |
87. | Code Dash | Rajarambapu Institute Of Technology | Kanishka Gavali | Certification |
88. | Code Dash | Rajarambapu Institute Of Technology | Shrushti Katkar | Certification |
89. | Brain brust | Rajarambapu Institute Of Technology | Sakshi Pawar | Certification |
90. | Brain brust | Rajarambapu Institute Of Technology | Janhvi Bankar | Certification |
91. | Decode | Rajarambapu Institute Of Technology | Aditya Deshmukh | Certification |
92. | Cad Master | Rajarambapu Institute Of Technology | Shreya Kharade | Certification |
93. | IPL Aucation | Rajarambapu Institute Of Technology | Atharv Ghadage | Certification |
94. | IPL Aucation | Rajarambapu Institute Of Technology | Yashraj Pawar | Certification |
95. | Among Us | Rajarambapu Institute Of Technology | Sakshi Pawar | Certification |
96. | Among Us | Rajarambapu Institute Of Technology | Janhvi Bankar | Certification |
97. | Draw It | Rajarambapu Institute Of Technology | Sakshi MAne | Certification |
Miss.Shravani Ramchandra Desavale
Success achieved in following Competitions
1) Zonal university championship
2) Inter-Zonal University championship
3) 37th National Junior Athletics Championship
4) Krida Mahotsav
5) Maharashtra athletics Mini-olympics
6) South West zone inter university championship
7) 5th Khela India Youth Games
8) All India university games, 20239) 21st Federation cup National Junior Athletics Championship,2023
Miss. Srishti Sunil Pawar achieved success in following Competitions
1. Zonal University Championship – Gold Medal
2. Inter-zonal University Championship – Bronze Medal
3. State Youth Championship 2023 – Gold Medal
4. National Youth Game Championship 2023 – Gold Medal
5. State Level Sambo Championship – Gold Medal
6. 17th National Level Sambo Championship – Gold Medal
7. Master Chandgiram Rajya Krida purskar ( State Level ) – Karad
8. Major Dhyanchand Rashtra Krida purskar ( National Level ) – Delhi
Selected for International Taekwondo Championship 2023 (Nepal)
Ritika Rajesh Mali got 4th rank in Yuvaspandan Group Dance (State level competition) by Manorajan Mandal, Ichalkaranji
Ritika Rajesh Mali got 1th prize in Record Dance by Shri. Khandoba Yatra Prathistan, Valkhad
Prasad Sidoji Koli(CSE) has participant in IUCEE annual student forum by Indo Universal Collaboration for engineering education (IUCEE)
Kengar Sanika Chandrakant got 2nd rank State level Technical Event, NEXUS at Nanasaheb Mahadik Polytechnic Institute, Peth
Nikam Ashlesha Arun got 2nd rank State level Technical Event, NEXUS at Nanasaheb Mahadik Polytechnic Institute, Peth
Kishor Arjun Ingawale, Ashutosh Hanmant Relekar, Harshvardhan Ramesh Ganbavale, Rajvardhan Ranjeet Gharge, Omkar Vijay Patil, Pankaj kiran Ambi got All over India 1st rank (Team) in National level Go-Kart compitition, held at Kari Motor Speedway, Coimbatore by Indian society of New Era of Engineers (ISNEE)
Tanay Sharadchandra Patil, Siddhesh Arun Patil, Mansi Nitin Landge got first prize at National level Project Presentation by TKEIT, Warananagar
Varad Sajjan Patil was Participant in Draw It by Department of Mechanical Engineering,RIT
Avishkar Pravin Mandhare Participant in Let Us 'C' by Department of Mechatronics Engineering,RIT
Rohan Amol Patil, Suraj Abaji Shivanlkar got 2nd rank in RIT Roadies by Department of Mechanical Engineering,RIT
Patil Karan Vitthal got 2nd rank in Tug of War by Department of Electronics & Telecommunication Engineering,RIT
Vaishanavi Chadawale, Rucha Kundale, Manaswi Panaskar, Swapnil Yadav Participant in NPTEL Course Basic Linear Algebra by NPTEL Portal
Pratik Dattatray Suryawanshi got 1st rank in Draw It by Department of Mechanical Engineering,RIT
Shubham Satish Patil bang first prize at Sangli Zone BasketBall Championship held at Miraj Mhavidyalaya Miraj on 27 Dec 2021
Sr. No | Details of Competition | Organised by Institute/Organisation | Name of the Student | Received Prize /Rank |
1. | Drawing Competition 08/01/2022 | RIT( Cultural Cell & NSS) | Prashik E.Patil | 1st Prize |
2. | Sangli Zone Taekwondo Championship 10/2/22 | Taekwondo Association | Aaryan Suresh Salunkhe | 2nd Rank Silver Medal |
3. | Sangli Dist. Junior/Senior Taekwondo Championship 13/2/2022 | Taekw ondo Association | Aaryan Suresh Salunkhe | 1st Rank Gold Medal |
4. | Sangli Zone BasketBall Championship 27/12/2021 | Babasaheb Chitale Mahavidyalaya, Bhilwadi | Shubham Satish Patil | 1st rank (Team) |
5. | Sangli Zonal Basket Ball Championship 27/12/2021 | Babasaheb Chitale Mahavidyalaya, Bhilwadi | Naik Pushpraje Rajaram Varsharani | 1st Rank (Team) |
6. | University Level ElocutionCompetition 05/02/22 | Yashwantrao ChavanCollege of Science, Karad | Mrudula Dayanand Suryawanshi | 4th Rank |
7. | Poster presentation 05/03/2022 | Science & Humanities department ,RIT | Gaikwad DiptiRavindra | First rank |
8. | Poster presentation 05/03/2022 | Science & Humanities department RIT | Kulkarni Vaishnavi Vaibhav | First Rank |
9. | Poster presentation 05/03/2022 | Science & Humanities department RIT | Patil Harshada Dilip | First Rank |
10. | Quiz Competition 05/03/2022 | Science & Humanities department RIT | Kulkarni Vaishnavi Vaibhav | First rank |
11. | Quiz Competition 05/03/2022 | Science & Humanities department RIT | Megha Bhosale | First rank |
12 | Quiz Competition 05/03/2022 | Science & Humanities department RIT | Sanika Sawant | First Rank |
13. | Quiz Competition 05/03/2022 | Science & Humanities department RIT | Apurva Varude | 2nd Rank |
14. | Quiz Competition 05/03/2022 | Science & Humanities department RIT | Shreyash Suryavanshi | 2nd Rank |
15. | Quiz Competition 05/03/2022 | Science & Humanities department RIT | Atharv Bhasame | Second rank |
16. | Quiz Competition 05/03/2022 | Science & Humanities department RIT | Ganesh B.K. | Second rank |
17. | Model Presentation 05/03/2022 | Science & Humanities department RIT | Aryan Parmar | Second rank |
18. | Poster presentation 05/03/2022 | Science & Humanities department RIT | Om Ravindra Mane | Second rank |
19. | Poster presentation 05/03/2022 | Science & Humanities department RIT | Prashik Eknath Mane | Second rank |
20. | Poster presentation 05/03/2022 | Science & Humanities department RIT | Megha Bhosale | Third rank |
21 | Poster presentation 05/03/2022 | Science & Humanities department RIT | Sanika Kumbhar | Third rank |
22 | Reading Club Competition 23/07/2022 | Central Library , RIT | Snehal Ananda Mane | 1st Rank |
23 | Reading Club Competition 23/07/2022 | Central Library , RIT | Vaishnavi Metkari, Sanika Karande, Sachin Nagane, Pranav Pise | 3rd Rank |
24 | Go-Kart Racing Championship | Indian society of New Era of Engineers (ISNEE) , Bangalor | Jadhav Prajakta , Patil Shruti , Jagtap Aishwarya, Dahiwal Tej, Pawar Vishwajeet | 1st Rank |
25. | Engineering Exploration and Design Project Exhibition | NETRA- RIT | Patil Varad Arun ,Patil Sanket Prashant, Ganesh B K, Suraj Paudel, Sankpal Rajnandini Suresh, | 1st Rank |
26. | Engineering Exploration and Design Project Exhibition | NETRA- RIT | Pawar Yash Rajan,Khurd shridhar Pramod, Kulkarni Dhiraj Vishwas,Momin Adnan Iftekar | 2nd Rank |
27. | Engineering Exploration and Design Project Exhibition | NETRA- RIT | Karande Sanika Raghunath, Patil Sonali Dyaneshwar, Mahajan Shreya Dipak,Shinde Anuradha Maruti | 3rd rank |
Sr.No | Details of Competition | Organised by Institute/Organisation | Name of the Student | Received Prize /Rank |
1. | IUCEE NEP Student Competition, Feb-Apr, 2021 | IUCEE /RIT | Mr. Shantanu Bokey | Second Prize |
2. | Essay competition on 400th Prakash Parv celebrations of Shri Guru Tej Bahadur Ji, 5th March, 2021 | Cultural department RIT | Mr. Pratik Patil | Second Prize |
3. | “Poster Presentation Competition” 10th March, 2021 | “ISTE-Student Chapter, RIT MH-84” | Miss. Komal Kiran Fasale | Third Rank |
4. | Photography competition, 20th June, 2021 | RIT | Mr. Samarth Gengane | Second Rank |
5. | Triathlon 2.0, 24th March, 2021 | E-Cell, RIT | Miss. Shrutika Lhaykar | First Position |
6. | Triathlon 2.0, 24th March, 2021 | E-Cell, RIT | Dnyanada Urane | First Position |
Sr.no | Details of Competition (Technical, Non-Technical, Zonal,State,National) | Organized by Institute/ Organization | Student Name | Rank/Prize |
1. | Go- Cart Event | Rajarambapu Institute Of Technology | Devraj Deepak Pawar | Championship |
2. | Draw – IT AutoCAD | Rajarambapu Institute Of Technology | Ankita Anil PAtil | Certification |
3. | Idea Presentation INFOTSAV | Rajarambapu Institute Of Technology | Abhishek Pujari | Certification |
4. | Photography | Rajarambapu Institute Of Technology | Ankita Anil PAtil | Certification |
5. | Draw – IT AutoCAD | Rajarambapu Institute Of Technology | Sanika Manik Patil | Certification |
6. | Draw – IT AutoCAD | Rajarambapu Institute Of Technology | Pranali Pratap Patil | Certification |
7. | Technical | Young Coomunity pvt.ltd ,Agra | Shruti Rajaram Shendge | Fast starter |
8. | Technical | Young Coomunity pvt.ltd ,Agra | Shruti Rajaram Shendge | Best Decision Maker |
9. | Technosphere | Rajarambapu Institute Of Technology | Shweta Anaadrao Jagtap | Certification |
10. | Energy Swaraj Foundation | AICTE - RIT | Shweta Anaadrao Jagtap | Certification |
11. | Infotsav K2024 | Rajarambapu Institute Of Technology | Mansi Patil | Runner Up |
12. | EEDP | Rajarambapu Institute Of Technology | Harshvardhini Vhatkar | 2nd prize |
13. | Embedded C and ArduinoPlatform | Rajarambapu Institute Of Technology | Yash Rohidas Tatode | Certification |
14. | Embedded C and ArduinoPlatform | Rajarambapu Institute Of Technology | Dhanraj Pardeshi | Certification |
15. | Embedded C and ArduinoPlatform | Rajarambapu Institute Of Technology | Sudesh Pujari | Certification |
16. | IOT and Cloud Computing Workshop | Rajarambapu Institute Of Technology | Yash Rohidas Tatode | Certification |
17. | Card Master | Rajarambapu Institute Of Technology | Atharv Mudse | 2nd prize |
18. | Draw – IT AutoCAD | Rajarambapu Institute Of Technology | Vivek gaikwad | Certification |
19. | Draw it, Business Planning | Rajarambapu Institute Of Technology | Shradhha Anil Bauchakar | Certification |
20. | Draw it, Business Planning | Rajarambapu Institute Of Technology | Neha Pramod Pawar | Certification |
21. | Draw it, Business Planning | Rajarambapu Institute Of Technology | Meharin Momin | Certification |
22. | Draw it, Business Planning | Rajarambapu Institute Of Technology | Madhura Vijaykumar Sutar | Certification |
23. | Draw it, Business Planning | Rajarambapu Institute Of Technology | Pratiksha Palve | Certification |
24. | Draw it, Business Planning | Rajarambapu Institute Of Technology | Rina Jadhav | Certification |
25. | Draw it, Business Planning | Rajarambapu Institute Of Technology | Shridhar Patil | Certification |
26. | Draw it, Business Planning | Rajarambapu Institute Of Technology | Shreyash Malgaundi | Certification |
27. | Draw it, Business Planning | Rajarambapu Institute Of Technology | Shreyash Malgaundi | Certification |
28. | Draw it, Business Planning | Rajarambapu Institute Of Technology | Prajay Shinde | Certification |
29. | Draw it, Business Planning, Hackathon, AI Workshop (NXT WAVE) | Rajarambapu Institute Of Technology | Vaishnavi Vijay Pawar | Certification |
30. | Hackathon, Benglore workshop Chandrayan 3 Quiz | Rajarambapu Institute Of Technology | Tanishka Navale | Certification |
31. | Hackathon, Hire Me, AI Workshop (NXT WALB) | Rajarambapu Institute Of Technology | Sidhhi Patil | Certification |
32. | Hackathon, Cambrian Labs, Chandrayan, ROBO AI | Rajarambapu Institute Of Technology | Vikas Dange | Certification |
33. | Let us C | Rajarambapu Institute Of Technology | Talha Momin | Certification |
34. | LUDO, Ruddes | Rajarambapu Institute Of Technology | Rina Jadhav | Certification |
35. | LUDO, Ruddes | Rajarambapu Institute Of Technology | Ptaksha Palve | Certification |
36. | LUDO, Ruddes | Rajarambapu Institute Of Technology | Neha Pawar | Certification |
37. | LUDO, Ruddes | Rajarambapu Institute Of Technology | Sidhhi Patil | Certification |
38. | Treasure hunt | Rajarambapu Institute Of Technology | Shridhar Patil | Certification |
39. | Treasure hunt | Rajarambapu Institute Of Technology | Talha Momin | Certification |
40. | Soccer Bulls, Treasure Hunt, Rocketry | Rajarambapu Institute Of Technology | Prajay Shinde | Certification |
41. | BGMI CIVIL | Rajarambapu Institute Of Technology | Jayesh Chavan | Certification |
42. | TUG of War, IPL Auction, Rodies, BOX Cricket | Rajarambapu Institute Of Technology | Aditya Jamdade | Certification |
43. | Go- kart Design Challenge | ISNEE | Sus Pranjali Jayesh | AIR 1 |
44. | CAD Maker | Rajarambapu Institute Of Technology | Vaishnavi Yadav | Certification |
45. | CAD Maker | Rajarambapu Institute Of Technology | Swarup Mane | Certification |
46. | Let us C | Rajarambapu Institute Of Technology | Ajinkya Shelke | Certification |
47. | Let us C | Rajarambapu Institute Of Technology | Atharavaraj Mali | Certification |
48. | Rocketry Workshop | Cambridge Institute of Technology | Pratiksha Upadhye | Certification |
49. | Brain brust | Rajarambapu Institute Of Technology | Shriram Pawal | Certification |
50. | Brain brust | Rajarambapu Institute Of Technology | Abhay Patil | Certification |
51. | MINeD Hackathon | Nirma University (Online) | shriraj Mane | Certification |
52. | Workshop | Rajarambapu Institute Of Technology | shriraj Mane | Certification |
53. | IPL Aucation | Rajarambapu Institute Of Technology | Ajinkya Shelke | Runner Up |
54. | IPL Aucation | Rajarambapu Institute Of Technology | Atharavaraj Mali | Runner Up |
55. | IPL Aucation | Rajarambapu Institute Of Technology | Tanishq Sawakhande | Certification |
56. | Box Cricket | KARAD | OM UGALE | 1st prize |
57. | Box Cricket | KARAD | Amit Patil | 1st prize |
58. | Box Cricket | KARAD | Yash Kale | 1st prize |
59. | Box Cricket | KARAD | Aditya Jadhav | 1st prize |
60. | Box Cricket | KARAD | Shrikant Misal | 1st prize |
61. | Box Cricket | KARAD | Shriram Pawal | 1st prize |
62. | Box Cricket | KARAD | Aayush Dhotre | 1st prize |
63. | Box Cricket | KARAD | Sanket Patil | 1st prize |
64. | Box Cricket | KARAD | Ajikye Pargaokar | 1st prize |
65. | Box Cricket | KARAD | Soham Kumbhar | 1st prize |
66. | Box Cricket | Rajarambapu Institute Of Technology | OM UGALE | 3rd prize |
67. | Box Cricket | Rajarambapu Institute Of Technology | Yash Kale | 3rd prize |
68. | IPL | Rajarambapu Institute Of Technology | OM UGALE | 1st prize |
69. | IPL | Rajarambapu Institute Of Technology | Yash Kale | 1st prize |
70. | DODGE Ball | Rajarambapu Institute Of Technology | Amit Patil | 3rd prize |
71. | DODGE Ball | Rajarambapu Institute Of Technology | OM UGALE | 3rd prize |
72. | DODGE Ball | Rajarambapu Institute Of Technology | Manish Awati | 3rd prize |
73. | DODGE Ball | Rajarambapu Institute Of Technology | Paras Kumbhar | 3rd prize |
74. | DODGE Ball | Rajarambapu Institute Of Technology | Sanket Patil | 3rd prize |
75. | DODGE Ball | Rajarambapu Institute Of Technology | Aditya Jadhav | 3rd prize |
76. | Carme | Rajarambapu Institute Of Technology | Tanmay Dhotre | Certification |
77. | Carme | Rajarambapu Institute Of Technology | Tanmay Dhotre | Certification |
78. | DRAMA | Rajarambapu Institute Of Technology | Laximikant Kathale | Certification |
79. | BOX FOOTBALL | Rajarambapu Institute Of Technology | Swarup Mane | Certification |
80. | Ludo King | Rajarambapu Institute Of Technology | Sonali Yamgar | 1st prize |
81. | Ludo King | Rajarambapu Institute Of Technology | Purva Kabade | Certification |
82. | Ludo King | Rajarambapu Institute Of Technology | Purva Kabade | Certification |
83. | Ludo King | Rajarambapu Institute Of Technology | Niharika Gokave | Certification |
84. | Ludo King | Rajarambapu Institute Of Technology | Arundhati Patil | Certification |
85. | IPL Aucation | Rajarambapu Institute Of Technology | shriraj Mane | Certification |
86. | Ideal Presentation | Rajarambapu Institute Of Technology | Bhaskar Mane | Certification |
87. | Code Dash | Rajarambapu Institute Of Technology | Kanishka Gavali | Certification |
88. | Code Dash | Rajarambapu Institute Of Technology | Shrushti Katkar | Certification |
89. | Brain brust | Rajarambapu Institute Of Technology | Sakshi Pawar | Certification |
90. | Brain brust | Rajarambapu Institute Of Technology | Janhvi Bankar | Certification |
91. | Decode | Rajarambapu Institute Of Technology | Aditya Deshmukh | Certification |
92. | Cad Master | Rajarambapu Institute Of Technology | Shreya Kharade | Certification |
93. | IPL Aucation | Rajarambapu Institute Of Technology | Atharv Ghadage | Certification |
94. | IPL Aucation | Rajarambapu Institute Of Technology | Yashraj Pawar | Certification |
95. | Among Us | Rajarambapu Institute Of Technology | Sakshi Pawar | Certification |
96. | Among Us | Rajarambapu Institute Of Technology | Janhvi Bankar | Certification |
97. | Draw It | Rajarambapu Institute Of Technology | Sakshi MAne | Certification |
Miss.Shravani Ramchandra Desavale
Success achieved in following Competitions
1) Zonal university championship
2) Inter-Zonal University championship
3) 37th National Junior Athletics Championship
4) Krida Mahotsav
5) Maharashtra athletics Mini-olympics
6) South West zone inter university championship
7) 5th Khela India Youth Games
8) All India university games, 20239) 21st Federation cup National Junior Athletics Championship,2023
Miss. Srishti Sunil Pawar achieved success in following Competitions
1. Zonal University Championship – Gold Medal
2. Inter-zonal University Championship – Bronze Medal
3. State Youth Championship 2023 – Gold Medal
4. National Youth Game Championship 2023 – Gold Medal
5. State Level Sambo Championship – Gold Medal
6. 17th National Level Sambo Championship – Gold Medal
7. Master Chandgiram Rajya Krida purskar ( State Level ) – Karad
8. Major Dhyanchand Rashtra Krida purskar ( National Level ) – Delhi
Selected for International Taekwondo Championship 2023 (Nepal)
Ritika Rajesh Mali got 4th rank in Yuvaspandan Group Dance (State level competition) by Manorajan Mandal, Ichalkaranji
Ritika Rajesh Mali got 1th prize in Record Dance by Shri. Khandoba Yatra Prathistan, Valkhad
Prasad Sidoji Koli(CSE) has participant in IUCEE annual student forum by Indo Universal Collaboration for engineering education (IUCEE)
Kengar Sanika Chandrakant got 2nd rank State level Technical Event, NEXUS at Nanasaheb Mahadik Polytechnic Institute, Peth
Nikam Ashlesha Arun got 2nd rank State level Technical Event, NEXUS at Nanasaheb Mahadik Polytechnic Institute, Peth
Kishor Arjun Ingawale, Ashutosh Hanmant Relekar, Harshvardhan Ramesh Ganbavale, Rajvardhan Ranjeet Gharge, Omkar Vijay Patil, Pankaj kiran Ambi got All over India 1st rank (Team) in National level Go-Kart compitition, held at Kari Motor Speedway, Coimbatore by Indian society of New Era of Engineers (ISNEE)
Tanay Sharadchandra Patil, Siddhesh Arun Patil, Mansi Nitin Landge got first prize at National level Project Presentation by TKEIT, Warananagar
Varad Sajjan Patil was Participant in Draw It by Department of Mechanical Engineering,RIT
Avishkar Pravin Mandhare Participant in Let Us 'C' by Department of Mechatronics Engineering,RIT
Rohan Amol Patil, Suraj Abaji Shivanlkar got 2nd rank in RIT Roadies by Department of Mechanical Engineering,RIT
Patil Karan Vitthal got 2nd rank in Tug of War by Department of Electronics & Telecommunication Engineering,RIT
Vaishanavi Chadawale, Rucha Kundale, Manaswi Panaskar, Swapnil Yadav Participant in NPTEL Course Basic Linear Algebra by NPTEL Portal
Pratik Dattatray Suryawanshi got 1st rank in Draw It by Department of Mechanical Engineering,RIT
Shubham Satish Patil bang first prize at Sangli Zone BasketBall Championship held at Miraj Mhavidyalaya Miraj on 27 Dec 2021
Sr. No | Details of Competition | Organised by Institute/Organisation | Name of the Student | Received Prize /Rank |
1. | Drawing Competition 08/01/2022 | RIT( Cultural Cell & NSS) | Prashik E.Patil | 1st Prize |
2. | Sangli Zone Taekwondo Championship 10/2/22 | Taekwondo Association | Aaryan Suresh Salunkhe | 2nd Rank Silver Medal |
3. | Sangli Dist. Junior/Senior Taekwondo Championship 13/2/2022 | Taekw ondo Association | Aaryan Suresh Salunkhe | 1st Rank Gold Medal |
4. | Sangli Zone BasketBall Championship 27/12/2021 | Babasaheb Chitale Mahavidyalaya, Bhilwadi | Shubham Satish Patil | 1st rank (Team) |
5. | Sangli Zonal Basket Ball Championship 27/12/2021 | Babasaheb Chitale Mahavidyalaya, Bhilwadi | Naik Pushpraje Rajaram Varsharani | 1st Rank (Team) |
6. | University Level ElocutionCompetition 05/02/22 | Yashwantrao ChavanCollege of Science, Karad | Mrudula Dayanand Suryawanshi | 4th Rank |
7. | Poster presentation 05/03/2022 | Science & Humanities department ,RIT | Gaikwad DiptiRavindra | First rank |
8. | Poster presentation 05/03/2022 | Science & Humanities department RIT | Kulkarni Vaishnavi Vaibhav | First Rank |
9. | Poster presentation 05/03/2022 | Science & Humanities department RIT | Patil Harshada Dilip | First Rank |
10. | Quiz Competition 05/03/2022 | Science & Humanities department RIT | Kulkarni Vaishnavi Vaibhav | First rank |
11. | Quiz Competition 05/03/2022 | Science & Humanities department RIT | Megha Bhosale | First rank |
12 | Quiz Competition 05/03/2022 | Science & Humanities department RIT | Sanika Sawant | First Rank |
13. | Quiz Competition 05/03/2022 | Science & Humanities department RIT | Apurva Varude | 2nd Rank |
14. | Quiz Competition 05/03/2022 | Science & Humanities department RIT | Shreyash Suryavanshi | 2nd Rank |
15. | Quiz Competition 05/03/2022 | Science & Humanities department RIT | Atharv Bhasame | Second rank |
16. | Quiz Competition 05/03/2022 | Science & Humanities department RIT | Ganesh B.K. | Second rank |
17. | Model Presentation 05/03/2022 | Science & Humanities department RIT | Aryan Parmar | Second rank |
18. | Poster presentation 05/03/2022 | Science & Humanities department RIT | Om Ravindra Mane | Second rank |
19. | Poster presentation 05/03/2022 | Science & Humanities department RIT | Prashik Eknath Mane | Second rank |
20. | Poster presentation 05/03/2022 | Science & Humanities department RIT | Megha Bhosale | Third rank |
21 | Poster presentation 05/03/2022 | Science & Humanities department RIT | Sanika Kumbhar | Third rank |
22 | Reading Club Competition 23/07/2022 | Central Library , RIT | Snehal Ananda Mane | 1st Rank |
23 | Reading Club Competition 23/07/2022 | Central Library , RIT | Vaishnavi Metkari, Sanika Karande, Sachin Nagane, Pranav Pise | 3rd Rank |
24 | Go-Kart Racing Championship | Indian society of New Era of Engineers (ISNEE) , Bangalor | Jadhav Prajakta , Patil Shruti , Jagtap Aishwarya, Dahiwal Tej, Pawar Vishwajeet | 1st Rank |
25. | Engineering Exploration and Design Project Exhibition | NETRA- RIT | Patil Varad Arun ,Patil Sanket Prashant, Ganesh B K, Suraj Paudel, Sankpal Rajnandini Suresh, | 1st Rank |
26. | Engineering Exploration and Design Project Exhibition | NETRA- RIT | Pawar Yash Rajan,Khurd shridhar Pramod, Kulkarni Dhiraj Vishwas,Momin Adnan Iftekar | 2nd Rank |
27. | Engineering Exploration and Design Project Exhibition | NETRA- RIT | Karande Sanika Raghunath, Patil Sonali Dyaneshwar, Mahajan Shreya Dipak,Shinde Anuradha Maruti | 3rd rank |
Sr.No | Details of Competition | Organised by Institute/Organisation | Name of the Student | Received Prize /Rank |
1. | IUCEE NEP Student Competition, Feb-Apr, 2021 | IUCEE /RIT | Mr. Shantanu Bokey | Second Prize |
2. | Essay competition on 400th Prakash Parv celebrations of Shri Guru Tej Bahadur Ji, 5th March, 2021 | Cultural department RIT | Mr. Pratik Patil | Second Prize |
3. | “Poster Presentation Competition” 10th March, 2021 | “ISTE-Student Chapter, RIT MH-84” | Miss. Komal Kiran Fasale | Third Rank |
4. | Photography competition, 20th June, 2021 | RIT | Mr. Samarth Gengane | Second Rank |
5. | Triathlon 2.0, 24th March, 2021 | E-Cell, RIT | Miss. Shrutika Lhaykar | First Position |
6. | Triathlon 2.0, 24th March, 2021 | E-Cell, RIT | Dnyanada Urane | First Position |